Pane oma suure poisi püksid jalga ja kobi kontorisse?
Linkedini seinalt vaatas vastu Jacob Morgani blogi artikkel pealkirjaga “Put On Your Big Kid Pants And Come To Work!”.
Kui Sa pole kontoris, siis Sind pole olemas. Sa pead tulema kontorisse, sest mina tahan seda ja see ainus võimalus tulemusi saavutada. Päriselt? AD 2022?
Me ei ole näinud, et käskimine ja sund töötaks. Kontoris töötamine vajab ahvatlevamat põhjust kui juhtkonna ootus. Oleme viimase aasta jooksul üsna mitme ettevõtte tööperelt uurinud, mis toob neid kontorisse tööle. Suures plaanis on vastus kui ühest suust: „Hea töökeskkond!“. Kui täpsustada palume, mis teeb ühe töökeskkonna heaks, siis on kõige levinumaks vastuseks: „Kolleegid“!. Jah, kõige olulisem motivaator on teised inimesed, mitte tasuta lõunad või meelelahutusprogramm.
Kui me oleme küsinud, kas töötajad tahaks ka tulevikus töötada kontoris, siis jah-vastused on olnud absoluutselt kõigis küsitletud ettevõtetes ülekaalus. Tõsi, kui täpsustame, kui suure osa ajast tahaks kontoris töötada, siis on ülekaalus need vastajad, kes sooviksid ka tulevikus töötada hübriidvormis. Selgitus on enamasti alati sama: tahaks kasutada kaugtöö võimalust, kui selleks vajadus tekib, tahaks ka tiimiga koos töötada. Jah, kõigis ettevõtetes on olnud ka töötajaid, kes on öelnud, et nad soovivad ainult kaugtööd teha. Aga vähemalt küsitletud ettevõtetes ei tuleks seda kuidagi isiklikult võtta – ainult kaugtööd teha soovijad kas elavad kontoris kaugel (Tartust Tallinnasse iga päeva tööl käia oleks ju kurnav) või ei võimalda pereelu korraldus hetkel väljaspool kodu töötada. Me ei ole näinud ühtegi inimest, kes oleks öelnud „Ma ei kavatse enam kunagi kontorisse naasta, sest kontoris töötamine on nõme“.
Mis me küsitlustest veel välja lugenud oleme? Töötajad tulevad meelsasti kontorisse ajal, kui kontoris on ka nende tiimikaaslased või töösõbrad. Palun tehke kontoris töötajad nähtavaks ja, kus on, sinna tuleb juurde. Jah, see nõuab kokkulepet ja võimalusel ka tehniliselt nutikamat lahendust, kui lõputud nimekirjad Teamsi või Slacki chatis või kontoripäevade sisestamine Google docsi, aga see pisuke pingitus toob töörõõmu kontorisse. Mis ei tähenda, et ühislõunat ei võiks teha. Ühe logistikaettevõtte personalijuht ütles, et neil on kogu tiim alati kohal ühislõuna päevadel. Ei, mitte söögi pärast. Või mitte põhiliselt. Eelkõige ikka juttude ja inimeste pärast, aga söök on uskumatult hea magnet.
Kui tiimis on kokku lepitud kindlad kontoripäevad, siis töötajad eeldavad, et ka juhid on nendega ja nende päralt. Päriselt olemas, mitte „ära sega“ lipuke Chatis või e-kirju edasi-tagasi põrgatamas. Töötajad näevad väga ruttu läbi, kui Sa ei ole mõtetega kohal, kui Sa teed midagi tegemise pärast. Empaatia ja süvenemine on väga olulised. Sattunud kord keset teisipäeva töötaja ja personalijuht peakontoris koos lifti. „Kust tuled ja kuidas Sul läheb?“ küsinud personalijuht. „Koosolekult tulen. No, toredasti läheb läheb. Eile algas puhkus,“ vastanud töötajad. „Siis on tore, kui hästi läheb,“ kiitnud personalijuht takka. Oeh, parem ära küsi, kui vastus tegelikult ei huvita.
Kui kokku on lepitud kindlad kontoripäevad, siis on väga suur ootus, et neil päevad on koos loomist ja õppimist selmet igaüks nohistab oma laua taga oma isiklikke ülesandeid täita. Kui pisut mõelda, siis on väga palju asju, mida saab koos teha, mis üheaegselt ühtsustunnet kasvatavad, õppimisvõimalusi loovad ja ettevõttele kasu loovad. Meie väga tore klient sai ajurünnakute käigus kirja 2 lehekülge ägedaid koostegemisi- ja loomisi, nii tiimipõhised, kogu ettevõtet kaasavaid kui õhinapõhiseid algatusi. Kui saaks, lööks isegi nii pooltes aktsioonides kaasa. Kättevõtmise asi, muidugi. Kes keelab oma ettevõttes midagi sarnast välja töötada.
Mis on ideaalne valem, seda me veel ei tea. Aga põhikomponendis oleme 120% kindlad. Töötajakesksus on see võti.
Aga kui nüüd alguse juurde tagasi tulla, siis see vere keema ajanud artikkel lõppes allkirjaga:
„So put on your big kid pants and I’ll see you in the office.
-The Outdated Leader“
Ei ole see universum siiski hulluks läinud ja aega tagasi pööranud. Tuleb ikka mõttega lugeda. Ja ridade vahele vaadata. Pole seda ühe sotsiaalmeediaplatvormi uue omaniku käsukirja töötajatele näinud. Plagiaat või mitte?